Fjärrvärmeavstängningar i Galgberget - Lilla Källviken - Tallen

Under mars förstärker vi fjärrvärmenätet i Galgberget, Lilla Källviken och Tallen genom att ansluta en ny fjärrvärmeledning. Arbetet innebär att vi tillfälligt behöver stänga av fjärrvärmen i områdena vid två tillfällen, vilket påverkar varmvattnet och värmen.
Du som rör dig i området runt Galgberget har kanske sett att det pågår grävarbeten och ledningsdragning längs med Nedre Gruvrisvägen. Under vintern har vi börjat bygga en fjärrvärmeledning.
Den nya ledningen fungerar som en backup, vilket gör värmeleveransen säkrare och öppnar möjligheten för att ansluta fler områden. Ledningen ökar också möjligheten att dela mer värme i Faluns och Borlänges gemensamma nät.
I mars är det dags att koppla in den nya fjärrvärmeledningen till det befintliga fjärrvärmenätet. Anslutningen av den nya ledningen kommer att påverka boenden och verksamheter i området vid två tillfällen - 6 mars och 20 mars.
Så påverkas du
Fjärrvärmeavstängning 6 mars
Den första avstängningen sker torsdagen den 6 mars från klockan 08:00 till cirka 22:00. Sluttiden för avstängningen är ungefärlig, vi hoppas kunna bli klara tidigare. Men det kan också ta längre tid om vi stöter på problem.
Avstängningen påverkar områdena:
- Tallen
- Lilla Källviken
- Granatstigen/Pegmatitstigen/Diabasstigen/Malakitstigen
Du ser aktuella områden på kartan:

Fjärrvärmeavstängning 20 mars
Den andra avstängningen sker torsdagen den 20 mars från klockan 08:00 till cirka 22:00. Sluttiden för avstängningen är ungefärlig, vi hoppas kunna bli klara tidigare. Men det kan också ta längre tid om vi stöter på problem.
Avstängningen påverkar områdena:
- Guldstigen/Kvartsstigen/Glimmerstigen/Silverstigen
- Nedre Gruvrisvägen 40,58,63
- Tingsvägen 15-33
Du ser aktuella områden på kartan:

Under pågående arbete kommer aktuella områden inte ha tillgång till värme eller varmvatten, men det finns tillgång till kallvatten.
- Fastighetsägare kommer att få driftinformation via SMS
Länk till annan webbplats. både inför och efter genomfört arbete. Du hittar även våra driftuppdateringar här: Driftinformation
- Verksamheter/företag informeras via direktkontakt.
Tack för ditt tålamod!
Vi jobbar hårt för att minimera störningar som påverkar fjärrvärmen. Vissa arbeten kräver att vi stänger av fjärrvärmen för att kunna göra underhåll eller bygga vidare på befintligt nät. Vi är tacksamma för ditt tålamod. Tillsammans skapar vi en ännu bättre stad att leva, bo och verka i.
Vid frågor
Kontakta vår kundtjänst om du har frågor om arbetet.